Ринок землі: зміни та можливості

Одним із базових активів держави є земля. Українські чорноземи цінуються у всьому світі, а можливість орендувати чи придбати у власність наділ з’явилася нещодавно у фізичних осіб. Торги були дозволені після двадцятирічного мораторію, який забороняв передавати право власності чи реалізувати землю іншим шляхом.

Така політика базувалася на потребі держави контролювати земельні ресурси, відстежувати цільове використання чорноземів, заповідних угідь та інших наділів. Але перезапуск ринку землі був невіддільною частиною розвитку демократичного суспільства, тому влада ініціювала перегляд мораторію та ухвалила відповідні законні акти.

Ринок землі: зміни та можливості

Старт земельних торгів

Початок продажу землі залежить від розробки механізмів, які використовуються для формування відповідних майданчиків. Саме на них проводяться аукціони (більш детально можна дізнатися на профільному порталі Української універсальної біржі https://www.uub.com.ua/rus/presscenter/novosti-birzhi/auktsyon-zemelnyh-uchastkov-po-kakoj-protsedure-budet-prohodyt/). Власники земельних ділянок досить довго очікували на можливість продавати свою власність, розраховуватися нею за борги. Тепер банківські установи будуть мати змогу реалізовувати ділянки боржників після рішення суду та інших відповідних процедур.

Вимоги до покупців

Щоб грамотно підготуватися до старту земельних торгів, варто вивчити умови продажу, які встановлює держава.

  • Фізичні особи мають право придбати ділянку площею до ста гектарів.
  • Великі наділи, що перебувають у власності юридичних осіб, будуть реалізовуватися пізніше (орієнтовно державні установи передбачають таку процедуру у 2024 році).
  • Під час продажу серед покупців мають перевагу особи, які довгий час працювали на землі. Можливо, орендували її у власника, який має намір продати ділянку.
  • Громадяни інших країн купувати землю поки що права не мають.

На сьогодні кожна шоста людина в Україні має у власності землю чи право отримати наділ. Саме тому впорядкування земельного ринку має велике значення для всіх.

Довгий шлях до офіційного ринку та зловживання

До прийняття відповідних документів та зняття мораторію отримати землю можна було лише у спадок. Велика кількість ділянок передавалася згідно з заповітом або на підставі закону про успадкування. Альтернативний сценарій – оренда на тривалий термін. Але при цьому не варто вважати, що тіньового ринку землі не існувало.

Сьогодні держава, в якій одним з базових ресурсів є земля, має забезпечити рівні права для всіх, хто має змогу обробляти наділи, вирощувати врожай чи використовувати площі з іншою метою.

Реєстрація та аукціони

Майданчиком, на якому проводитимуться аукціони з продажу земельних наділів, обрано систему «Прозоро. Продажі». Це платформа, яка вже декілька років використовується для тендерів, аукціонів та інших процедур. Щоб узяти участь у торгах, потрібно обов’язково пройти реєстрацію на uub.com. Цей сервіс дозволяє користувачам отримувати детальну інформацію про лоти (працює розсилка на електронну пошту).

Формат продажу земельних лотів – аукціон. Той, хто запропонує більшу ціну, має змогу викупити ділянку.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.